اشنایی با اتاق سرور و شرایط نگهداری

وقتی نرم افزار ها و اطلاعات یا به عبارتی حجم دیتا زیاد شد و شرکت به فکر این افتادند که یا استفاده از اینترنت شروع به اشتراک گزاری نموده ، شرکت ها و سازمان ها نمی توانستند تمام هزینه های نگهداری این کار را فراهم کنند از طرفی امنیت نگهداری دیتا برایشان مهم بود و دلایل مختل نمیتوانستد فعالیت کنند. بنابر این جهت رفع مشکل نگهداری و تعمیر سرور ها ، دیتاسنتر ها ایجاد شدند. Data Center یا مرکز داده با در اختیار داشتن اتصالات پرسرعت به اینترنت، همچنین با در اختیار داشتن سرور های قدرتمند و بسیار زیاد، امکان راه اندازی سرور هارابربستر اینترنت برای عموم مردم میسر ساخته و شرکت ها و سازمان ها با اجاره ی فضاهای این سرور ها سایت های خود را در اینترنت منتشر و در معرض دید همگان قرار می دهند. البته شرکت های بزرگ با سرمایه ی مناسب به صورت  کلی از مرکز داده یک سرور کامل را اجاره می کنند و آن را از راه دور و با ابزار های خاصی مدیریت و کنترل می کنند، به طور خلاصه میشه گفت که دیتاسنتر جایی هستش که داخل اون با شرایط خیلی مساعد از سرور ها نگهداری می کنند.

اجاره ی سرور ها از دستاسنتر ها و هزینه ی های آن بسته به پارامتر های متنوعی مثل سرعت CPU و مقدار حافظه ی RAMو اندازه ی هارد دیسک سرور و حداکثر ترافیکی که ماهانه در اختیار سرور قرار داده می شود متفاوت است و همچنین سیستم عامل و نوع دیتاسنتر متفاوت می باشد.

دیتاسنتر ها با اتصالات قوی وازطیق مختلف به اینترنت متصل می باشند و در صورت بروز مشکل برای هر یک از اتصالات از اینترنت دیگر استفاده می کنند و همیشه انلاین متصل بوده و سرویس دهی بدون وقفه دارند بنابر این برق ، اینترنت و … نمی تواند در عملکرد دیتاسنتر اختلال ایجاد کند. بدون شک تمامی دیتاسنتر ها مجهز به UPS های بزرگ و ژنراتور های بسیار قوی جهت پشتیبانی قطعی برق می باشند.

در دیتا سنتر ها معمولا از نوع سرور Rackmount استفاده میشود چراکه فضا سازی مناسب جهت استفاده بیشتر از فضا و هم قیمت گزاری برای مشترکین بسیار مهم میباشد . البته ابعاد کیس های رکمونت مختلف بوده مه بر حسب نیاز درخواست کننده متغیر می باشد.

فضای نگهداری از این سرور داری سقف های بلند جهت تهویه مناسب هوا می باشد تا دمای فضای مذکور پایین نگه داشته شود و از داغ شدن سرور ها جلوگیری شود. بخشی از دیتاسنتر ها بعنوان اتاق کنترل و نظارت می باشد که مهندسین ناظر در این قسمت مشغول کنترل و بررسی کلیه سرور می باشند.

سرور ها در محفظه هایی به نام رک قرار داده می شوند تا به صورت ثابت در محل خود محفوظ باشند .در واقع بخش بندی فضای دیتاسنتر با رک ها انجام می شود . هر رک نیز اندازه ی متفاوتی دارد و با توجه به اندازه ی رک تعدادی سرور درون آن جایگذاری می شود.

در دیتاسنتر ها علاوه بر موارد فوق امنیت و پایداری سرور ها نیز بسیار مهم می باشد. سیستم های خنک کننده  و اطفای حریق و ژنراتور های برق و … همگی جهت پایداری و امنیت سرور ها در همه ی دیتاسنتر ها تعبیه شده است.

یک مرکز داده می تواند یک ساختمان یک یا چند طبقه ای باشد که سرور ها در تعدادی و یا کل طبقات نگهداری می شود.